Często zadawane pytania

 1. Jaki typ zeza występuje najczęściej u dzieci?
  Najczęściej spotykamy się z zezem towarzyszącym. W takim zezie ruchy oczu są prawidłowe a kąt zeza we wszystkich kierunkach spojrzenia jest taki sam.
 2. Czy zez może występować w obu oczach?
  Zez towarzyszący albo jest jednostronny albo zezuje na przemian raz jedno raz drugie oko. W zezie porażennym zaburzenia dotyczą częściej jednego oka.
 3. Czy zeza można wyleczyć okularami?
  Leczenie zeza rozpoczynamy od wyrównania wady refrakcji okularami lub soczewkami kontaktowym. W zezie zbieżnym dążymy do pełnego wyrównania nadwzroczności. W zezie rozbieżnym zaleca się pełną korekcję krótkowzroczności. Nie zawsze jednak leczenie zachowawcze jest wystarczające.
 4. Kiedy u dziecka pojawia się zez?
  Zez towarzyszący może pojawić się w każdym wieku dziecka. W niemowlęctwie najczęściej obserwujemy zez zbieżny, zez rozbieżny pojawia się w późniejszym wieku.
 5. Czy zez skośny można wyleczyć okularami?
  Zez skośny leczymy tylko operacyjnie. Nawet małe odchylenie pionowe rozbija widzenie obuoczne.
 6. W jakim wieku powinno się operować zez u dziecka?
  W przypadku zeza niemowlęcego większość strabologów zaleca operację przed 1 rokiem życia, pozwoli to na rozwój widzenia obuocznego. Należy pamiętać, że rozwój widzenia obuocznego przebiega u ludzi najszybciej w pierwszych miesiącach życia.
 7. Czy choroby ogólne mogą powodować zaburzenia takie jak zez?
  Zez może być pierwszym objawem zaburzeń neurologicznych i endokrynologicznych.
 8. Czy można operacyjnie wyleczyć oczopląs?
  Operacja nie usuwa mimowolnych drgań gałek ocznych. Leczenie operacyjne oczopląsu jest zasadne, prowadzi do: zmniejszenia wyrównawczego ustawienia głowy, zmniejszenia ruchów oczopląsowych oraz poprawia ostrość wzroku.
 9. Na czym polega leczenie operacyjne zeza?
  Operację przeprowadza się metodą chirurgiczną z użyciem szwów rozpuszczalnych, w znieczuleniu ogólnym. Odpowiednie mięśnie okoruchowe operacyjnie osłabia się czyli cofa się przyczep mięśnia ku tyłowi lub wzmacnia się poprzez jego skrócenie.