- Jaki typ zeza występuje najczęściej u dzieci?
Najczęściej spotykamy się z zezem towarzyszącym. W takim zezie ruchy oczu są prawidłowe a kąt zeza we wszystkich kierunkach spojrzenia jest taki sam.
- Czy zez może występować w obu oczach?
Zez towarzyszący albo jest jednostronny albo zezuje na przemian raz jedno raz drugie oko. W zezie porażennym zaburzenia dotyczą częściej jednego oka.
- Czy zeza można wyleczyć okularami?
Leczenie zeza rozpoczynamy od wyrównania wady refrakcji okularami lub soczewkami kontaktowym. W zezie zbieżnym dążymy do pełnego wyrównania nadwzroczności. W zezie rozbieżnym zaleca się pełną korekcję krótkowzroczności. Nie zawsze jednak leczenie zachowawcze jest wystarczające.
- Kiedy u dziecka pojawia się zez?
Zez towarzyszący może pojawić się w każdym wieku dziecka. W niemowlęctwie najczęściej obserwujemy zez zbieżny, zez rozbieżny pojawia się w późniejszym wieku.
- Czy zez skośny można wyleczyć okularami?
Zez skośny leczymy tylko operacyjnie. Nawet małe odchylenie pionowe rozbija widzenie obuoczne.
- W jakim wieku powinno się operować zez u dziecka?
W przypadku zeza niemowlęcego większość strabologów zaleca operację przed 1 rokiem życia, pozwoli to na rozwój widzenia obuocznego. Należy pamiętać, że rozwój widzenia obuocznego przebiega u ludzi najszybciej w pierwszych miesiącach życia.
- Czy choroby ogólne mogą powodować zaburzenia takie jak zez?
Zez może być pierwszym objawem zaburzeń neurologicznych i endokrynologicznych.
- Czy można operacyjnie wyleczyć oczopląs?
Operacja nie usuwa mimowolnych drgań gałek ocznych. Leczenie operacyjne oczopląsu jest zasadne, prowadzi do: zmniejszenia wyrównawczego ustawienia głowy, zmniejszenia ruchów oczopląsowych oraz poprawia ostrość wzroku.
- Na czym polega leczenie operacyjne zeza?
Operację przeprowadza się metodą chirurgiczną z użyciem szwów rozpuszczalnych, w znieczuleniu ogólnym. Odpowiednie mięśnie okoruchowe operacyjnie osłabia się czyli cofa się przyczep mięśnia ku tyłowi lub wzmacnia się poprzez jego skrócenie.